XtraTime Web Desk: India might never have taken part in the FIFA World Cup events, but the craze for the event in the sub-continent is as much as it is in Brazil, Spain, England or Argentina. People eagerly wait to see their favourite teams in action for four long years.
Here goes the detailed fixture of the the entire event and the timings too are in Indian Standard Time for all the followers of www.xtratime.in :
FIFA World Cup 2018 | |
Groups | Teams |
Group A | Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay |
Group B | Portugal, Spain, Morocco, Iran |
Group C | France, Australia, Peru, Denmark |
Group D | Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria |
Group E | Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia |
Group F | Germany, Mexico, Sweden, South Korea |
Group G | Belgium, Panama, Tunisia, England |
Group H | Poland, Senegal, Colombia, Japan |
Here’s the complete schedule of FIFA World Cup 2018:
FIFA World Cup 2018: Full Schedule | |||
GROUP STAGE | |||
Date | Match | Venue | Kick-off |
Thursday, June 14 | Russia v Saudi Arabia (A) | Moscow (Luzhniki) | 9.30pm |
Friday, June 15 | Egypt v Uruguay (A) | Ekaterinburg | 6.30pm |
Friday, June 15 | Morocco v Iran (B) | St Petersburg | 9.30pm |
Saturday, June 16 | Portugal v Spain (B) | Sochi | 00.30am |
Saturday, June 16 | France v Australia (C) | Kazan | 4.30pm |
Saturday, June 16 | Argentina v Iceland (D) | Moscow (Spartak) | 7.30pm |
Saturday, June 16 | Peru v Denmark (C) | Saransk | 10.30pm |
Sunday, June 17 | Croatia v Nigeria (D) | Kaliningrad | 01.30pm |
Sunday, June 17 | Costa Rica v Serbia (E) | Samara | 6.30pm |
Sunday, June 17 | Germany v Mexico (F) | Moscow (Luzhniki) | 9.30pm |
Monday, June 18 | Brazil v Switzerland (E) | Rostov-on-Don | 00.30am |
Monday, June 18 | Sweden v South Korea (F) | Nizhny Novgorod | 6.30pm |
Monday, June 18 | Belgium v Panama (G) | Sochi | 9.30pm |
Tuesday, June 19 | Tunisia v England (G) | Volgograd | 00.30am |
Tuesday, June 19 | Poland v Senegal (H) | Moscow (Spartak) | 6.30pm |
Tuesday, June 19 | Colombia v Japan (H) | Saransk | 9.30pm |
Wednesday, June 20 | Russia v Egypt (A) | St Petersburg | 00.30am |
Wednesday, June 20 | Portugal v Morocco (B) | Moscow (Luzhniki) | 6.30pm |
Wednesday, June 20 | Uruguay v Saudi Arabia (A) | Rostov-on-Don | 9.30pm |
Thursday, June 21 | Iran v Spain (B) | Kazan | 00.30am |
Thursday, June 21 | France v Peru (C) | Ekaterinburg | 6.30pm |
Thursday, June 21 | Denmark v Australia (C) | Samara | 9.30pm |
Friday, June 22 | Argentina v Croatia (D) | Nizhny Novgorod | 00.30am |
Friday, June 22 | Brazil v Costa Rica (E) | St Petersburg | 6.30pm |
Friday, June 22 | Nigeria v Iceland (D) | Volgograd | 9.30pm |
Friday, June 22 | Serbia v Switzerland (E) | Kaliningrad | 00.30am |
Saturday, June 23 | Belgium v Tunisia (G) | Moscow (Spartak) | 6.30pm |
Saturday, June 23 | Germany v Sweden (F) | Sochi | 9.30pm |
Sunday, June 24 | South Korea v Mexico (F) | Rostov-on-Don | 00.30am |
Sunday, June 24 | England v Panama (G) | Nizhny Novgorod | 6.30pm |
Sunday, June 24 | Japan v Senegal (H) | Ekaterinburg | 9.30pm |
Monday, June 25 | Poland v Colombia (H) | Kazan | 00.30am |
Monday, June 25 | Uruguay v Russia (A) | Samara | 8.30pm |
Monday, June 25 | Saudi Arabia v Egypt (A) | Volgograd | 8.30pm |
Tuesday, June 25 | Spain v Morocco (B) | Kaliningrad | 00.30am |
Tuesday, June 25 | Iran v Portugal (B) | Saransk | 00.30am |
Tuesday, June 26 | Denmark v France (C) | Moscow (Luzhniki) | 8.30pm |
Tuesday, June 26 | Australia v Peru (C) | Sochi | 8.30pm |
Wednesday, June 27 | Nigeria v Argentina (D) | St Petersburg | 00.30am |
Wednesday, June 27 | Iceland v Croatia (D) | Rostov-on-Don | 00.30am |
Wednesday, June 27 | South Korea v Germany (F) | Kazan | 8.30pm |
Wednesday, June 27 | Mexico v Sweden (F) | Ekaterinburg | 8.30pm |
Thursday, June 28 | Serbia v Brazil (E) | Moscow (Spartak) | 00.30am |
Thursday, June 28 | Switzerland v Costa Rica (E) | Nizhny Novgorod | 00.30am |
Thursday, June 28 | Japan v Poland (H) | Volgograd | 8.30pm |
Thursday, June 28 | Senegal v Colombia (H) | Samara | 8.30pm |
Friday, June 28 | England v Belgium (G) | Kaliningrad | 00.30am |
Friday, June 28 | Panama v Tunisia (G) | Saransk | 00.30am |
LAST 16 | |||
Saturday June 30 | 1C v 2D (Match 50) | Kazan | 8.30pm |
Sunday July 1 | 1A v 2B (Match 49) | Sochi | 00.30am |
Sunday July 1 | 1B v 2A (Match 51) | Moscow | 8.30pm |
Monday July 2 | 1D v 2C (Match 52) | Nizhny Novgorod | 00.30am |
Monday July 2 | 1E v 2F (Match 53) | Samara | 8.30pm |
Tuesday July 3 | 1G v 2H (Match 54) | Rostov-on-Don | 00.30am |
Tuesday July 3 | 1F v 2E (Match 55) | St Petersburg | 8.30pm |
Wednesday July 4 | 1H v 2G (Match 56) | Moscow (Spartak) | 00.30am |
QUARTER-FINALS | |||
Friday, July 6 | Winner 49 v winner 50 (57) | Nizhny Novgorod | 8.30pm |
Saturday, July 7 | Winner 53 v winner 54 (58) | Kazan | 00.30am |
Saturday, July 7 | Winner 55 v winner 56 (60) | Samara | 8.30pm |
Sunday, July 8 | Winner 51 v winner 52 (59) | Sochi | 00.30am |
SEMI-FINALS | |||
Wednesday, July 11 | Winner 57 v winner 58 | St Petersburg | 00.30am |
Wednesday, July 11 | Winner 59 v winner 60 | Moscow (Luzhniki) | 00.30am |
THIRD-PLACE PLAY-OFF | |||
Saturday, July 14 | Losers of two semi-finals | St Petersburg | 8.30pm |
FINAL | |||
Sunday, July 15 | Winners of two-semi-finals | Moscow (Luzhniki) | 9.30pm |
*Time in IST